تبلیغات
فرهنگ مجازی - معرفی «پروژه داده‌های شهری برای تصمیم سازی در اروپا»
 
درباره وبلاگ


فرهنگ مجازی، عنوان درسی است که در مقطع دکترای ارتباطات دانشگاه تهران با تدریس دکتر سعیدرضا عاملی ارائه می‌شود. در وبلاگ این درس تلاش می‌شود نتایج پژوهش‌های کاربردی در موضوعات فرهنگ مجازی مطرح شود.

مدیر وبلاگ : مرضیه خلقتی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرهنگ مجازی
sherry turkle: If we're not able to be alone, we're going to be more lonely
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

دو سوم جمعیت اروپا در مناطق شهری زندگی می‌کنند. شهرها با همه مزایایشان، با چالش‌ها و مشکلات شهری مثل فقر، بیکاری و تبعیض نژادی نیز مواجه‌اند. مشکلات شهرها که می‌تواند در حوزه‌های مختلفی مانند حمل و نقل، مهاجرت، امنیت، سلامت و محیط زیست، فرهنگ و شهر،  دولت و ... مطرح شود، برخی از موسسات تحقیقاتی در اروپا را بر آن داشت که دور هم جمع شوند و طرحی برای تصمیم سازی شهری بر مبنای داده‌های شهری ارائه دهند تا به حل مشکلات شهری کمک کنند. این طرح کاربردی که هنوز در مرحله انجام است (2014-2016) تحت عنوان «UrbanData2Decide » نامیده می‌شود، این عبارت در واقع ترکیبی از دو هدف تحقیق یعنی «بصری‌سازی داده‌های شهری» (UrbanDataVisualiser) و تصمیم‌سازی شهری (UrbanDecisionMaker) است.

این پروژه از سپتامبر 2014 در وین با حضور همه مشارکت‌کنندگان آغاز به کار کرد. مشارکت کنندگان این طرح عبارتند از: دپارتمان توسعه و تحقیق، استرالیا (SYNYO) که هماهنگ کننده طرح نیز هست، موسسه اینترنت آکسفورد انگلستان (OXFORD)، دپارتمان مطالعات شهری دانشگاه مالمو، سوئد (MU)، ‌موسسه داده‌های باز دپارتمان تحقیق، انگلستان (ODI)، دانشگاه آی تی کپنهاگ، گروه توسعه نرم افزار ((ITU،‌ دپارتمان دانش و تکنولوژی مرکز خلاقیت تکنولوژی اتریش (ZSI).

این پروژه با همکاری بودجه‌ای مرکز Joint Programming Initiative Urban Europe انجام می‌شود. کشورهای عضو این مرکز می‌توانند راه حل‌هایی برای مشکلات شهری اروپا را از طریق تحقیقات هماهنگ تولید کنند. هدف این ابتکار، ایجاد مناطق شهری جذاب، پایدار و اقتصادی قابل دوام است که در آن شهروندان اروپایی، جوامع و محیط اطراف خود را رشد دهند.

در این طرح اطلاعات از دو منبع غنی رسانه‌های اجتماعی و کاتالوگ های داده های باز بیرون کشیده و پردازش می‌شود و اطلاعات جمع آوری شده با نظرات متخصصان ترکیب می‌شود و در جهت حمایت از دولت‌های محلی برای تصمیم سازی بهتر در زمینه مشکلات شهری استفاده می‌شود. در واقع استفاده از داده های رسانه‌های اجتماعی برای آگاهی از مشکلات اجتماعی از منظر شهروندان است و به نوعی به جای روش پیمایش استفاده شده است. داده‌های باز نیز دسترسی به اطلاعات بخش دولتی، عمومی، محلی، تحقیقی، صنعت و سازمان‌های غیردولتی را فراهم می‌کند.

در شکل زیر مراحل این پروژه به شکل بصری دیده می‌شود: 

این پروژه بر مبنای تحقیقات و چارچوب‌های مفهومی شکل گرفته و مرحله به مرحله جلو رفته است. این طرح‌ها تاکنون در چهار مرحله انجام شده است که گزارش پنجم که در این پست به آن اشاره داریم، یکی شده نتایجی است که در چهار مرحله قبلی به دست آمده است. عنوان کامل این گزارش تحقیقی، «راه حل‌های تصمیم‌سازی و تصویرسازی داده‌ای برای پیش بینی و مدیریت چالش‌های شهری پیچیده» است که به شکل خلاصه «UrbanData2Decide » نامیده می‌شود. شروع آن از سپتامبر 2014 به مدت 26 ماه است و نویسندگان این طرح پژوهشی عبارتند از : جولیا نشمید از SYNYO، مارکوس راسموسن از دانشگاه لوند، نیکلاس گالداکر از دانشگاه لوند، پیر الاف از دانشگاه مالمو.

پایه علمی این پروژه شامل اکتشاف اولیه، مطالعات ذی نفوذان (عوامل موثر و متاثر از تصمیم سازی شهری)‌ و تحلیل‌های مورد نیاز آنها هستند که دانش اساسی برای مفهوم سازی «تصمیم‌سازی و بصری‌سازی داده» فراهم کرد. این گزارش یک مدل تحقیقی یکی شده و نیز فهرست نیازهای ذی نفوذان را عرضه می‌کند. در طرح‌های تحقیقی سیستمی تعریف شده است که بعدا در طرح توسعه پیدا می‌کند. در مراحل قبلی چارچوب‌های مفهومی طرح، پژوهش روی منابع داده و روش‌های بصری‌سازی (در طرح اول)، فراگردهای موجود مفاهیم و رویکردها (درطرح دوم) و مطالعه ذی نفوذها (در طرح سوم) و جنبه های اجتماعی قانونی و اخلاقی  (طرح چهارم) مورد توجه قرار گرفت که در گزارش پنجم نتایج آنها یکی سازی شده است.

از نظر روش‌شناسی، این تحلیل و پژوهش‌ در یک سطح کلان مربوط به چالشهای شهری موجود، ذی نفوذها و منابع داده و انواع بصری سازی و فراگردهای تصمیم- حمایت، ابزارها و برنامه های کاربردی و نیز جنبه های قانونی اخلاقی  و اجتماعی  آغاز شد. مبتنی بر تحقیقات عمیق روی شهرهای انتخاب شده اولین مفاهیم برای روشهای تصمیم- حمایت و ابزارها تهیه شدند. برای انجام آن، پژوهشگران از سطح کلان به سطح بومی و مبتنی بر مورد حرکت کردند و تیم‌هایی متمرکز بر شهرهای کپنهاگ، مالمو، وین و اکسفورد شکل گرفتند که مصاحبه‌های کیفی با عوامل صاحب نفوذ، مشارکت کنندگان در کنفرانس‌ها و رویدادها در زمینه شهرهای هوشمند انجام دادند. هر تیمی توصیفی از چالش‌های محلی، سناریوهایی برا تصمیم- حمایت، یک مرور کلی از کارکردهای مورد نیاز و ویژگی‌ها شامل طرح اولیه، طراحی مثالها ، توصیف ذی نفوذ‌ها و داده‌های مورد نیاز فراهم کرد.. در کل نزدیک به 15 مفهوم برای توسعه برنامه‌های کاربری که از تصمیم سازی حمایت می‌کند شکل شد. انتشار عمومی و فعالیت‌های بهره برداری مجددا این پروژه را سطح کلان اروپا مطرح کرد.

در این پروژه اصول حکمرانی خوب شهری یعنی مشارکت شهروندان، تساوی حقوق، شفافیت، امنیت، سرویس‌های کمکی، کارامدی، توانایی نگهداری مبنای نظری قرار گرفته است.

مشکلات شهری در ایران، انجام پژوهش‌های مشابه را ضرورت می‌بخشد با این حال، تفاوت‌هایی مربوط به بافت ایران و اروپا وجود دارد که  موجب می‌‌شود نتوان پژوهش ‌کاملا مشابهی در ایران انجام داد. برای مثال ممکن است در اروپا استانداردهای زندگی شهری در تمامی شهرهای اروپا مشابه و مشارکت شهروندی ریشه دار باشد اما در ایران مشکلات شهری در همه شهرها یکسان نیست به خصوص مشکلات زندگی بین کلانشهری مثل تهران با سایر شهرها متفاوت است. از طرف دیگر در این پژوهش، بر منابع داده‌ای رسانه‌های اجتماعی و داده‌ها باز تکیه شده که باز هم به نظر می‌رسد در مورد مشکلات بخش بزرگی از جامعه شهرنشین ایران از طریق محتواهای به اشتراک گذاشته شهروندان در شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان قضاوت کرد. اگرچه شاید در شهری مانند تهران که دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بیشتر است تاحدودی بتوان این منبع را یک منبع داده‌ای محسوب کرد اما در مورد سایر شهرها محل تامل است. همچنین منابع باز در ایران چندان منسجم، به روز و در دسترس نیست و اگر باشد باید با طی مراحل بوروکراتیک فراوان به آن دست یافت. 

در عین حال حتی اگر نتوان دقیقا مشابه این پروژه را در ایران به انجام رساند اما از ایده آن می‌توان استفاده کرد و با مناسب‌سازی آن با شرایط ایران قدم‌هایی برای تصمیم سازی شهری بر مبنای داده‌ها انجام داد. 

نوع مطلب : شهر مجازی، 
برچسب ها : شهر مجازی،
لینک های مرتبط : سایت اصلی پروژه urbandata2decide،


پنجشنبه 23 شهریور 1396 21:23
Hey! This is my first visit to your blog! We are a team
of volunteers and starting a new project in a community
in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a
outstanding job!
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:46
Hi there, constantly i used to check blog posts here early in the morning, since i enjoy
to gain knowledge of more and more.
شنبه 14 مرداد 1396 02:12
It is appropriate time to make some plans for the future and it is time
to be happy. I've read this post and if I could I desire to
suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps
you could write next articles referring to this article.
I want to read even more things about it!
جمعه 30 تیر 1396 21:47
Does your site have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like to send you an e-mail.
I've got some recommendations for your blog you might be
interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.
سه شنبه 27 تیر 1396 00:19
Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.

Please let me know where you got your design. Cheers
دوشنبه 26 تیر 1396 19:48
I used to be recommended this blog by way of my cousin. I am not certain whether or not this submit is written by
means of him as no one else recognise such unique about my difficulty.

You are amazing! Thanks!
یکشنبه 25 تیر 1396 16:37
This is a topic that is near to my heart... Many thanks!
Exactly where are your contact details though?
شنبه 24 تیر 1396 04:31
Ahaa, its fastidious conversation regarding
this post here at this webpage, I have read all
that, so now me also commenting here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب