تبلیغات
فرهنگ مجازی - معرفی پروژه‌ی «نتایج ملموس استفاده از اینترنت»
 
درباره وبلاگ


فرهنگ مجازی، عنوان درسی است که در مقطع دکترای ارتباطات دانشگاه تهران با تدریس دکتر سعیدرضا عاملی ارائه می‌شود. در وبلاگ این درس تلاش می‌شود نتایج پژوهش‌های کاربردی در موضوعات فرهنگ مجازی مطرح شود.

مدیر وبلاگ : مرضیه خلقتی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرهنگ مجازی
sherry turkle: If we're not able to be alone, we're going to be more lonely
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

افزایش دسترسی و آموزش مهارت استفاده از اینترنت، در کشورهای بسیاری اعم از توسعه یافته یا در حال توسعه به عنوان یکی از پیش فرض‌های جدی مشارکت در جامعه اطلاعاتی پذیرفته شده است. سیاستهای تاکید کننده بر این امر از یک طرف موجب رشد روزافزون اینترنت در زندگی روزمره‌مان شده است و از طرف دیگر این سوال مهم را مطرح می‌کند که افراد به واقع تا چه حد از اینترنت استفاده می‌کنند و چه نتایج ملموسی در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فردی از این استفاده به دست می‌آورند؟

این سوال که یکی از مسائل کمتر پژوهش شده حتی در اروپاست، موضوع مطالعه پروژه‌ای با عنوان «از مهارتهای دیجیتال به نتایج ملموس: بهبود اندازه گیری و مدل‌های استفاده اینترنت» در انگلستان قرار گرفت و از اگوست 2013 تا ژوئیه 2015 انجام شد.

حامیان این پژوهش، فاند پژوهشی OUP جان فیل در دانشگاه اکسفورد، دپارتمان رسانه و ارتباطات، مدرسه اقتصادی لندن و دپارتمان علوم ارتباطات دانشگاه توینت (Twente) بودند. هدایت پروژه با پرفسور ربه‌کا اینون بود و همکاران او در این پروژه دکتر الن هلسپر و دکتر الکساندر ون درسن بودند.

هدف اصلی این تحقیق این است که چطور می‌توان استفاده از اینترنت را به شکلی معتبر تر از طریق پرسشنامه اندازه گیری کرد که در پیمایش‌های بزرگ -مقیاس هم بتوان از آنها استفاده کرد.

سوالات اصلی پروژه این است که بهترین طرح برای دست یافتن به مجموعه ای از نتایج اندازه گیری «استفاده‌ها از اینترنت» که بتواند در تحقیقات بزرگ مقیاس مورد استفاده قرار گیرد چیست؟ چه اشخاص و گروه‌هایی  هستند که «استفاده از اینترنت» بیشترین نتایج ملموس را برایشان داشته است؟

پروژه بعد از ارائه چارچوب نظری و دسته بندی استفاده‌ها در 4 مقوله اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و شخصی و 10 زیر مقوله درامد، آموزش و استخدام، شبکه شخصی، شبکه مدنی/ رسمی، شبکه سیاسی، سلامت، لذت، خودشکوفایی، تعلق و هویت قرار گرفتند و در دو مسیر مربوط به کمیت (دستاوردها) و کیفیت (رضایت) طرح ریزی شدند.طراحی اولیه مقیاس‌ها که بر اساس چارچوب نظری به دست آمد، از طریق انجام مصاحبه‌های شناختی با 25 مشارکت کننده در سنین مختلف، جنسیت‌های مختلف و سطوح آموزشی مختلف در انگلستان و هلند در سالهای 2013 تا 2014 تست شد و اشکالات آن استخراج شده و مورد اصلاح قرار گرفت. از جمله نتایج این مصاحبه‌ها این بود که برای پاسخگویان ساده تر بود که نتایج ملموس را در یک زمینه خاص گزارش کنند ( نه کلی یا در همه زمینه‌ها)، ساده ترین پرسش‌ها برای پاسخگویان به ترتیب سوالات اقتصادی، فردی، اجتماعی و فرهنگی بودند. همچنین «استفاده» و «نتایج» برای پاسخگویان یک چیز نیستند. حتی آنچه «به دست می‌آید» با «آنچه مورد رضایت» است ممکن است متفاوت باشد بنابراین باید همه جنبه ها (استفاده، دستاورد و نتایج، رضایت) اندازه گیری شده و به هم مرتبط شوند.

پس از انجام مصاحبه‌ها، پایلوت پیمایش بر روی یک نمونه 324 نفری انگلیسی و 306 نفری هلندی صورت گرفت. نتیجه بررسی آزمایشی نشان داد که انجام دادن آنلاین یک فعالیت به طور اتوماتیک منجر به نتیجه آفلاین نمی‌شود و برای نتایج اقتصادی و شخصی بیشتر اتفاق افتاده که فرد نتیجه‌ای از استفاده اینترنت به دست بیاورد که نمی‌توانسته در فضای آفلاین به دست بیاورد اما این موضوع در موارد فرهنگی و اجتماعی کمتر است.

نتایج پیمایش اصلی بر روی جمعیتی بزرگ نیز نشان داد که حوزه های استفاده از اینترنت در طراحی سوالات پرسشنامه بهتر است از هم مجزا باشد. یعنی به دست اوردن یا رضایت داشتن از نوعی از نتایج به معنی این نیست که شخص از انواع دیگری نیز احساس رضایت یا دستاورد داشته باشد. همچنین پاسخ های پیمایش باید در یک مقیاس و نه در یک فرمت دوبخشی به دست بیاید. یکی از نتایج جالب نیز این بود که داشتن مهارت های مختلف بر روشی که نتایج ملموس به دست می آید تاثیر می گذارد.

نتایج این پژوهش نه تنها در انگلستان و هلند که در سایر کشورها نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، چرا که این پروژه تلاش کرده است به پرسشنامه‌ای معتبر برای ارزیابی استفاده‌های افراد از اینترنت دست یابد. در ایران نیز می‌توان سوالات را مورد استفاده قرار داد و البته در صورتی که در برخی گزاره‌ها با فرهنگ و کانتکست ایران همخوانی ندارد آنها را مورد بازنگری و اصلاح از طریق مصاحبه‌های شناختی با پاسخگویان ایرانی قرار داد.

نکته جالبی که در انجام این پژوهش وجود دارد و می‌تواند الگوی مناسبی برای تحقیقات مشابه در ایران باشد، اهمیتی است که رسیدن به مجموعه سوالات قابل فهم برای پاسخگویان و معتبر برای پژوهشگران دارد که موجب می‌شود دو سال به انجام پژوهشی گسترده و مفصل (فقط گزارش فعلی 72 صفحه بود) با تکنیک های مختلف و بر روی جمعیتی نسبتا گسترده بپردازند.

از جمله نتایج ارزنده این پژوهش که می‌تواند در ایران هم مورد توجه قرار گیرد، تاکید بر افزایش سواد رسانه‌ای و مهارت‌های کار با اینترنت است و اینکه افرادی که از مهارت بالاتری برخوردار بودند توانسته‌اند استفاده‌های بیشتری داشته باشند، این موضوع می‌تواند به دستور کار سیاستگذاران این حوزه تبدیل شود که برای ارتقا دسترسی و استفاده های مفید از فضای مجازی و اینترنت می‌توان به راهکار افزایش سواد رسانه‌ای توجهی ویژه داشت.

انجام پژوهشهای مشابه در ایران و مقایسه آن با نتایجی که از این تحقیق در کشورهای اروپایی به دست آمده می‌تواند نتایج قابل توجهی درخصوص نوع استفاده‌های کاربران ایرانی، میزان دست یابی و رضایتشان از این دسترسی و اختصاص یافتن آن صرفا به فضای آنلاین یا توسعه آن به فضای آفلاین به دست دهد.

 


نحوه ارجاع دادن به این گزارش و لینک دسترسی:

Helsper, E.J., van Deursen, A.J.A.M. & Eynon, R. (2015). Tangible Outcomes of Internet Use. From Digital Skills to Tangible Outcomes project report. Available at: www.oii.ox.ac.uk/research/projects/?id=112
نوع مطلب : فرهنگ مجازی، 
برچسب ها : اینترنت،
لینک های مرتبط : چکیده پروژه را می‌توانید در اینجا بیابید، متن کامل گزارش پروژه در قالب PDF،


دوشنبه 14 اسفند 1396 22:35
وای، این قطعه نوشتن، بسیار دلچسب است، خواهر من است
تجزیه و تحلیل این چیزها، بنابراین من قصد دارم او را تحویل دهم.
پنجشنبه 10 اسفند 1396 22:10
هی اونجا! آیا می دانید اگر هر پلاگین برای بهینه سازی موتور جستجو کمک کند؟ من سعی می کنم وبلاگ خود را برای برخی از هدفمند رتبه بندی کنم
کلمات کلیدی اما من نتایج بسیار خوبی را نمی بینم
اگر می دانید از هر سهم لطفا به اشتراک بگذارید. به سلامتی!
دوشنبه 30 بهمن 1396 01:26
تبادل لینک هیچ چیز دیگری جز آن است که به سادگی قرار دادن لینک دیگر شخص وب سایت
در صفحه شما در محل مناسب و شخص دیگری نیز به نفع خود عمل خواهد کرد
شما.
چهارشنبه 25 بهمن 1396 11:01
با تشکر از مطلب خوبتون
دوشنبه 2 بهمن 1396 22:10
این واقعا بسیار پیچیده است در این زندگی فعال برای گوش دادن اخبار در تلویزیون، بنابراین من فقط از اینترنت به این دلیل استفاده کنید، و داغترین
اخبار.
جمعه 17 آذر 1396 14:44
Do you have any video of that? I'd care to find out some additional
information.
شنبه 7 مرداد 1396 08:09
I don't even know the way I finished up right here, however
I believed this publish was once great. I do not understand who you might be but certainly you're going to a well-known blogger for those who are not already.
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب