تبلیغات
فرهنگ مجازی - معرفی پروژه‌ی «چالشهای دیجیتال و نیوزیلند»
 
درباره وبلاگ


فرهنگ مجازی، عنوان درسی است که در مقطع دکترای ارتباطات دانشگاه تهران با تدریس دکتر سعیدرضا عاملی ارائه می‌شود. در وبلاگ این درس تلاش می‌شود نتایج پژوهش‌های کاربردی در موضوعات فرهنگ مجازی مطرح شود.

مدیر وبلاگ : مرضیه خلقتی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرهنگ مجازی
sherry turkle: If we're not able to be alone, we're going to be more lonely
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

با توجه به افزایش دسترسی نیوزیلندی‌ها به اینترنت، چالش‌های بیشتری نیز برای کاربران ایجاد شده است. همین امر سازمان نت سیف (NetSafe) را بر آن داشت که برای بهره‌گیری بیشتر نیوزیلندی‌ها از فرصت‌های دیجیتال، چشم‌اندازی از چالش‌ها و راهکارها و توصیه‌هایی برای بهبود وضعیت ارائه کند. نت‌سیف یک سازمان غیرانتفاعی مستقل است که در 1998 تاسیس شده است و هدف آن حمایت از توسعه ایمن تر محیط آنلاین است.

این پروژه که در 36 صفحه منتشر شده است، بر مبنای داده‌های سال 2014 انجام شده اما زمان انتشار آن 10 فوریه 2015 است. مارتین کوکر مدیر اجرایی نت سیف و ریک شرا عضو هیات مدیره آن بر انجام این کار نظارت داشته‌اند. حامیان پروژه تعداد زیادی از موسسات تکنولوژیکی و آموزشی مانند اینترنت ان زد (InternetNZ)، وزارت آموزش، یادگیری الکترونیک توانمند، شبکه یادگیری، شبکه هدایتگر یادگیری، ترید می (trademe)، فیس بوک، ریل می (realme)، ‌توئیتر، گوگل، کانکت اسمارت، یاهو، مایکروسافت و کمیسیون حقوق بشر بودند.

بر مبنای این پروژه، فرصت‌ها و چالش‌های تجربه آنلاین نیوزیلندی‌ها به طور وسیعی در طول 17 سال گذشته تغییر کرده است. نت‌سیف یک مدل جدید برای فهم چالش‌هایی که مردم وقتی آنلاین می‌شوند تجربه می‌کنند ارائه کرده است که به آن مدل چالش‌های دیجیتال گفته می‌شود.

از نظر مبنای تئوریک، این گزارش به دو رویکرد موجود در قبال چالش‌های سایبری می‌پردازد: یکی از رویکردها، حمایتی است که بر مبنای آن حمایت‌های تکنیکی همچون فیلتر کردن محتوا انجام می‌شود. رویکرد دوم این است که در قبال چالش‌های این فضا،کاربران توانمند با مهارت و دانش بالا داشته باشیم تا خودشان و دیگران را در فضای آنلاین ایمن‌تری قرار دهند. در واقع این رویکرد به نوعی همان رویکرد افزایش سواد رسانه‌ای است که بیشتر محققان و پژوهشگران به عنوان راه حل اصلی کاهش آسیب‌های این فضا به آن اشاره می‌کنند.

سه حوزه از چالش‌های آنلاین وجود دارد که ایمنی سایبری، امنیت سایبری و جرایم سایبری هستند. اما این گزارش بنا بر سازمان انجام دهنده آن بیشتر متمرکز بر ایمنی سایبری (CyberSafe) است. ایمنی سایبر از اواخر دهه 90 و اوایل قرن 20 مطرح شد و از جمله چالشهایی که در بحث ایمنی مطرح است آزار و قلدری آنلاین، اعمال سرمایه گذاری و استخدام، حملات سایبر و مسائل حریم خصوصی است.هدف نت سیف ارائه کردن خدماتی در سه حوزه است:

آموزش: حمایت از سازمان‌ها برای توسعه آموزش، پاسخگویی سرویس‌ها، کنترل کیفیت ابزارها، راهنمای اشخاص و بخش عمومی و ...

پاسخگویی: کمک مستقیم در پاسخ به گزارشهای رویدادها در محیط آنلاین

دفاع: انتشار دانش در زمینه تحقیق وتجارت جهان واقعی.

از نظر روش‌شناسی، کاری که در این گزارش صورت گرفته است یک تحلیل محتوا است. نت سیف بر مبنای گزارش‌ها، سوالات و درخواست‌هایی که دریافت کرده به ارزیابی این چالش‌ها پرداخته است. در سال 2014 ، 8000 درخواست کمک و گزارش رویداد از سوی اشخاص و سازمان های تجاری و ... به نت سیف رسیده است.

نتایج این پروژه نشان می‌دهد که از 8000 درخواست در سال 2014 بیشتر چالش‌ها در حوزه ایمنی سایبری است. در واقع 50.8 درصد گزارشها در حوزه ایمنی سایبری، 24.7 در حوزه جرم سایبری، 13.7 در حوزه امنیت سایبری، و 10.8 در سایر حوزه هاست. همچنین نت سیف تخمین می‌زند که درصد کمی از رویدادها و مشکلات گزارش می‌شود.

در حوزه ایمنی سایبری خشونت و رفتارهای آنلاین قلدری 10 درصد گزارشها و نقض حریم خصوصی 13 درصد گزارشها را تشکیل می‌دهند. در ادامه این پروژه مثالهایی از این موارد ارائه شده است.

یکی دیگر از چالش‌ها بحث خسارات مالی است که به کاربران وارد شده است. این خسارات در 2014 حدود 8 میلیون دلار براورد شده بود. بیشترین مورد 1 میلیون دلار بوده است و کمترین 39 سنت. این خسارت های مالی به واسطه فریب‌هایی برای سرمایه گذاری، فریب های عاشقانه و پیش پرداخت بوده است.

امنیت کامپیوتر هم مورد دیگر گزارشها بود که 520 رویداد در این مورد گزارش شده بود. در ادامه پروژه، مواردی از گزارشها و پاسخ ها و نصایح در مورد آن ارائه شده است. همچنین دو چالشی که در حوزه ایمنی سایبری با آن مواجه هستند بحث پورنوگرافی و شکارچیان است. این گزارش تاکید می‌کند که افزایش استفاده از تکنولوژی دیجیتال در مدارس نیز چالش‌های جدیدی ایجاد کرده است.

در گزارش نت‌سیف پیشنهاد شده است که یک برنامه حمایت کننده نسبت به ارتباطات دیجیتالی مضر ارائه شود مبتنی بر معرفی کردن فراگردها استاندارد مواجه شدن با محتوا، پاسخگویی متمرکز برای راه حل نسبت به کابرانی که با محتواهای تهاجمی مواجه می‌شوند و مشخص کردن یک مرکز (عامل) به عنوان نقطه اولیه رسمی تماس.

نگاهی به گزارش بر اساس تجربه ایران

مطالعه چالش‌های آنلاین در هر جامعه‌ای می‌تواند موضوعی مهم و جالب توجه باشد اما انجام چنین پروژهش‌هایی در ایران با توجه به جمعیت 75 میلیونی ایران و حدود 5 میلیونی نیوزیلند ضروری‌تر به نظر می‌رسد.

به نظر می‌رسد در جامعه ایران هم مانند نیوزیلند با افزایش دسترسی به اینترنت کلاهبرداری‌های دیجیتالی، فریب، آزار و ...افزایش یافته که مصداق‌های آن را می‌توان به راحتی در اخباری که هرازگاهی پلیس فتا می‌دهد یافت. اما مرکز انجام دهنده چنین پروژه ای در نیوزیلند سازمان نت‌سیف است که یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی است که مردم گزارش مشکلات  وخسارت‌هایشان را به آن اطلاع می‌دهند و این مرکز توانسته این پروژه را برمنای چنین گزارش‌هایی سازمان دهی کند و این گزارشها را به نهادهای مختلف همکار برای بررسی و پیشگیری ارائه می‌کند. به نظر می‌رسد در ایران چنین مرکزی وجود نداشته باشد. در واقع در ایران مراکز مستقل و غیرانتفاعی متخصص در حوزه ایمنی سایبر معمولا طرف شکایت مردم نیستند و از طرفی پلیس فتا که در اکثر موارد طرف شکایت و سوال مردم قرار می‌گیرد یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی نیست. البته گزارش‌های پلیس فتا می‌تواند تاحدودی چشم اندازی در این زمینه ارائه کند اما وجه آموزشی و حمایت‌گرانه آن کمتر است ضمن آنکه تمرکز پلیس فتا بر هر سه حوزه جرایم سایبری، امنیت سایبری و ایمنی است در حالی که تمرکز نت سیف بر ایمنی سایبری بوده است. در واقع به نظر می‌رسد یکی از مشکلات در ایران گسست میان مراکز آموزشی و پژوهشی یا غیر دولتی متخصص و سازمان‌ها و نهادهای دولتی و مسئول است.

اما از نظر تئوریک بحث حمایت از ایمنی این فضا از طریق آموزش و توانمندسازی کودکان و نوجوانان که در این گزارش نیز مورد تاکید قرار گرفته است، در ایران هم تقریبا مورد اجماع نهادهای تخصصی و آکادمیک است.

به نظر می‌رسد انجام چنین پروژهش‌هایی گام نخست برای سیاستگذاری در عرصه محیط ایمن‌تر در اینترنت است. 

نوع مطلب : فرهنگ مجازی، چالش‌های دیجیتال، 
برچسب ها : چالش‌های دیجیتال، اینترنت، ایمنی سایبری، ‌نیوزیلند،
لینک های مرتبط : گزارش کامل نت‌سیف درباره چالش‌های دیجیتال و ایمنی سایبری،


شنبه 5 اسفند 1396 06:03
پست بسیار توصیفی، من آن را دوست داشتم. بخشی وجود خواهد داشت
2
دوشنبه 27 شهریور 1396 18:12
Thanks for one's marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you're a
great author. I will be sure to bookmark your blog and may come back in the future.
I want to encourage that you continue your great writing,
have a nice weekend!
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:15
This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
Also, I have shared your web site in my social networks!
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:49
I know this if off topic but I'm looking into starting my
own blog and was curious what all is required to get set up?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web smart so I'm not 100% sure.
Any recommendations or advice would be greatly appreciated.

Kudos
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:33
Hi, its nice piece of writing concerning media print, we all be familiar with media is a
great source of data.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب